SEDİR ADASI

Marmaris-Muğla yolunun 12. km’sinden sola ayrılan yolu takip ederseniz, 6 km daha gittikten sonra Çamlı İskelesine ulaşırsınız. Çamlı İskelesi’nden doldukça kalkan tekneler sizi Sedir Adası’na ulaştırır.

Sedir Adası doğal ve arkeolojik sit kapsamındadır. Ünlü Kleopatra Plajı ile tanınır. Efsaneye göre büyük bir aşk yaşayan Antonius ve Kleopatra balayını bu adada geçirmiştir. Antonius evlenme teklifini kabul eden Kleopatrayı sevindirmek için 60 gemi ile Mısır’dan kum getirtmiş ve adanın sahillerine serdirmiştir. Bu kumun özelliği, çapının 1 mm.den küçük olması, her tanesinin aynı boyutta olması, ateşe atılınca yanması, sodalı suda kendiliğinden çoğalması ve büyüteç altında bakıldığında hareket halinde olduklarının görülmesidir. Gerçekten bu tarz kumun dünyada bir benzerinin sadece Kızıldeniz’de olduğu bilinmektedir.

Ada’da Apollon tapınağı, Tiyatro ve Nekrapol kalıntıları vardır. Tiyatro oldukça iyi durumdadır.

Selimiye Selimhan Butik Otel merkezi konumuyla, Sedir adası koyu ve çevre beldelere yakın bir yerde konaklama imkanı sunarak, günübirlik gezi alternatiflerinizi artırmaktadır.

Selimiye ve komşu diğer koylar hakkında aşağıdaki bağlantılardan bilgi edinebilirsiniz…

Selimiye     Hisarönü     Bozburun     Çiftlik Koyu     Kızkumu     Turgut Köy Şelalesi